Прејди на содржината

IC 345

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 345
{{{опис}}}
Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 56 м 27,9 с
Деклинација -54° 12' 48"
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 13 август 1903
Други ознаки ESO 183-28, AM 1852-542

IC 345галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 345 се споменува и како ESO 183-28, AM 1852-542.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 август 1903 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 345 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 345 има привидни димензии од 1,6' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 56 м 27,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -54° 12' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 345 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62588.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]