Прејди на содржината

IC 344

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 344
{{{опис}}}
Соѕвездие Паун
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 56 м 18,4 с
Деклинација -68° 34' 2"
Положбен агол 174°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 27 август 1900
Други ознаки ESO 72-5, AM 1851-683, IRAS 18509-6838

IC 344галаксија во соѕвездието Паун, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 344 се споменува и како ESO 72-5, AM 1851-683, IRAS 18509-6838.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 344 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 344 има привидни димензии од 1,5' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 56 м 18,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -68° 34' 2".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 174°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 344 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 62582.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]