IC 34

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 34
{{{опис}}}
Соѕвездие Вајар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 35 м 47,1 с
Деклинација -25° 22' 28"
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x 2,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 3 ноември 1898
Други ознаки ESO 474-2, MCG -4-2-24, UGCA 8, DDO 225

IC 34галаксија во соѕвездието Вајар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 34 се споменува и како ESO 474-2, MCG -4-2-24, UGCA 8, DDO 225.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 3 ноември 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 34 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 m/лм2.[2] IC 34 има привидни димензии од 3,3' х 2,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 35 м 47,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 22' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 34 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2142.Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 306.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]