Прејди на содржината

IC 297

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 297
{{{опис}}}
Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 37 м 7,9 с
Деклинација -74° 22' 52"
Положбен агол 102°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1,1'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена јули 1900
Други ознаки ESO 44-15, IRAS 17306-7420

IC 297галаксија во соѕвездието Рајска Птица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 297 се споменува и како ESO 44-15, IRAS 17306-7420.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во јули 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 297 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 297 има привидни димензии од 1,6' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 37 м 7,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -74° 22' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 102°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 297 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60582.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]