Прејди на содржината

IC 294

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 294
{{{опис}}}
Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 26 м 4,2 с
Деклинација -80° 11' 42"
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
13,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 17 август 1900
Други ознаки ESO 24-5

IC 294галаксија во соѕвездието Рајска Птица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 294 се споменува и како ESO 24-5.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 294 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 294 има привидни димензии од 1,6' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 26 м 4,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -80° 11' 42".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 3°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 294 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 60280.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]