IC 288

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 288
{{{опис}}}
Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 13 м 47,1 с
Деклинација -77° 32' 9"
Положбен агол 145°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 15,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4' x 3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 17 август 1900
Други ознаки ESO 44-3, FAIR 841, AM 1705-773, IRAS 17062-7728

IC 288галаксија во соѕвездието Рајска Птица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 288 се споменува и како ESO 44-3, FAIR 841, AM 1705-773, IRAS 17062-7728.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 август 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 288 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 15,5 m/лм2.[2] IC 288 има привидни димензии од 4' х 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 13 м 47,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -77° 32' 9".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 145°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 288 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 59884.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]