IC 286

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 286


Соѕвездие Рајска Птица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 h 46 m 54,1 s
Деклинација -77° 29' 21"
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 23 јули 1900
Други ознаки ESO 43-4, AM 1639-772, IRAS 16396-7723

IC 286 е галаксија во соѕвездието Рајска Птица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 286 се споменува и како ESO 43-4, AM 1639-772, IRAS 16396-7723.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 јули 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 286 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 286 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 h 46 m 54,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -77° 29' 21".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 286 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 58968.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]