IC 253

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 253
{{{опис}}}
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 58 м 25,1 с
Деклинација -34° 31' 3"
Положбен агол 88°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
12,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 мај 1898
Други ознаки ESO 384-22, MCG -6-31-7, IRAS 13554-3416

IC 253галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 253 се споменува и како ESO 384-22, MCG -6-31-7, IRAS 13554-3416.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 мај 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 253 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] IC 253 има привидни димензии од 1,8' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 58 м 25,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 31' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 88°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 253 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 49726.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]