IC 25

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 25


Соѕвездие Јарец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 58 м 18,5 с
Деклинација -17° 10' 36"
Положбен агол 99°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 26 јули 1892
Други ознаки MCG -3-56-1, IRAS 21555-1724
IC 25 — галаксија во соѕвездието Јарец
IC 25 — галаксија во соѕвездието Јарец

IC 25галаксија во соѕвездието Јарец, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 25 се споменува и како MCG -3-56-1, IRAS 21555-1724.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 јули 1892 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 25 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] IC 25 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 58 м 18,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 10' 36".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 99°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 25 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 67747.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]