IC 235

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 235


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 18 м 29,8 с
Деклинација -31° 37' 52"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 31 декември 1897
Други ознаки ESO 444-6, MCG -5-31-44, IRAS 13157-3122

IC 235галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 235 се споменува и како ESO 444-6, MCG -5-31-44, IRAS 13157-3122.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 235 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 235 има привидни димензии од 1,1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 18 м 29,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 37' 52".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 235 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46363.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]