IC 231

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 231


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 7 м 33,6 с
Деклинација -24° 0' 32"
Положбен агол 140°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,2
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 27 февруари 1898
Други ознаки NGC 4970, ESO 508-9, MCG -4-31-33

IC 231галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 231 се споменува и како NGC 4970, ESO 508-9, MCG -4-31-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 февруари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 231 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 231 има привидни димензии од 1,8' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 7 м 33,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -24° 0' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 140°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 231 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45466.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]