IC 225

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 225


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 50 м 2,3 с
Деклинација -25° 55' 12"
Положбен агол 171°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,9'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 јануари 1898
Други ознаки ESO 507-19, MCG -4-30-24, AM 1247-253

IC 225галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 225 се споменува и како ESO 507-19, MCG -4-30-24, AM 1247-253.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 јануари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 225 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 225 има привидни димензии од 1,3' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 50 м 2,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -25° 55' 12".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 171°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 225 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43418.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]