IC 220

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 220


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 9 m 0,1 s
Деклинација -31° 31' 10"
Положбен агол 166°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,9' x 0,7'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 31 јануари 1898
Други ознаки ESO 441-9, MCG -5-29-23, AM 1206-311, IRAS 12064-3114

IC 220 е галаксија во соѕвездието Водна Змија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 220 се споменува и како ESO 441-9, MCG -5-29-23, AM 1206-311, IRAS 12064-3114.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 220 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 220 има привидни димензии од 2,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 9 m 0,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 31' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 166°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 220 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 38588.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]