IC 213

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 213


Соѕвездие Пехар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 7 м 19,2 с
Деклинација -19° 33' 22"
Положбен агол 55°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 11 април 1898
Други ознаки NGC 3529, ESO 570-7, MCG -3-28-38, IRAS 11048-1917

IC 213галаксија во соѕвездието Пехар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 213 се споменува и како NGC 3529, ESO 570-7, MCG -3-28-38, IRAS 11048-1917.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 април 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 213 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] IC 213 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 7 м 19,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 33' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 55°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 213 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 33671.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, "Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]