IC 1945

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1945


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 50 м 49 с
Деклинација +39° 48' 36"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
15,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 21 март 1903
Други ознаки MCG 7-26-57

IC 1945галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1945 се споменува и како MCG 7-26-57.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1945 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 1945 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 50 м 49 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 48' 36".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1945 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 43482.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]