Прејди на содржината

IC 1932

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1932


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 49 м 3,2 с
Деклинација +40° 38' 47"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 21 март 1903

IC 1932галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1932 е од видот *.[1]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 49 м 3,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +40° 38' 47".[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1932 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]