IC 1876/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1876/1


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 43 м 30,9 с
Деклинација +11° 2' 49""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
15,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки VCC 1971

IC 1876/1галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1876/1 се споменува и како VCC 1971.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1876/1 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 1876/1 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 43 м 30,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +11° 2' 49"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1876/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42812.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]