IC 1833

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1833


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 39 m 33,1 s
Деклинација +10° 58' 6""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E?
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 11 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,2'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904
Други ознаки CGCG 70-203, VCC 1799, NPM1G +11.0324

IC 1833 е галаксија во соѕвездието Девица, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1833 се споменува и како CGCG 70-203, VCC 1799, NPM1G +11.0324.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1833 е од видот E?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11 mag/arcmin2.[2] IC 1833 има привидни димензии од 0,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 39 m 33,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 58' 6"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1833 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42364.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]