IC 1807

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1807


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 35 м 54 с
Деклинација +27° 59' 36""
Податоци од набљудување
Вид на тело дел од галаксија
Морфолошки вид GxyP
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903
Други ознаки part of N 4559

IC 1807дел од галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1807 се споменува и како part of N 4559.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1807 е од видот GxyP.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 35 м 54 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 59' 36"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1807 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]