IC 1796

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1796


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 34 м 46,4 с
Деклинација +10° 10' 32""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
16
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 10 мај 1904

IC 1796галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 мај 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1796 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 1796 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 34 м 46,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 10' 32"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1796 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1375716.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]