IC 1793

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1793


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 34 m 4,4 s
Деклинација +25° 21' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
16,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903
Други ознаки Reiz 2534, NPM1G +25.0290

IC 1793 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1793 се споменува и како Reiz 2534, NPM1G +25.0290.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1793 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 1793 има привидни димензии од 0,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 34 m 4,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 21' 48"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1793 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3089514.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]