IC 179

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 179


Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 55 м 9,4 с
Деклинација -33° 12' 40"
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена април 1900
Други ознаки ESO 374-11, MCG -5-24-5, AM 0952-325, IRAS 09529-3258

IC 179галаксија во соѕвездието Пумпа, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 179 се споменува и како ESO 374-11, MCG -5-24-5, AM 0952-325, IRAS 09529-3258.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во април 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 179 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 179 има привидни димензии од 1,3' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 55 m 9,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 12' 40".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 179 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28607.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]