IC 173

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 173
{{{опис}}}
Соѕвездие Пумпа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 44 м 33,6 с
Деклинација -31° 47' 26"
Положбен агол 43°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
12,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 февруари 1898
Други ознаки ESO 434-31, MCG -5-23-9, AM 0942-313

IC 173галаксија во соѕвездието Пумпа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 173 се споменува и како ESO 434-31, MCG -5-23-9, AM 0942-313.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 февруари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 173 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 173 има привидни димензии од 1,7' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 44 м 33,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 47' 26".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 43°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 173 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 27903.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]