IC 1726

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1726


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 26 м 19 с
Деклинација +26° 7' 47""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
17
Привиден сјај
(во честот. појас.)
18
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903

IC 1726галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1726 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 17 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 18 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] IC 1726 има привидни димензии од 0,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 26 м 19 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 7' 47"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1726 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]