Прејди на содржината

IC 172

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 172
{{{опис}}}
Соѕвездие Компас
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 23 м 1,4 с
Деклинација -32° 26' 59"
Положбен агол 36°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
11,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,7' x 1'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 28 декември 1897
Други ознаки ESO 433-17, MCG -5-22-8, UGCA 163, IRAS 09208-3214

IC 172галаксија во соѕвездието Компас, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 172 се споменува и како ESO 433-17, MCG -5-22-8, UGCA 163, IRAS 09208-3214.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 172 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 172 има привидни димензии од 4,7' х 1'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 23 м 1,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 26' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 36°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 172 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26561.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]