IC 168

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 168
{{{опис}}}
Соѕвездие Летечка Риба
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 27 м 54,9 с
Деклинација -67° 34' 28"
Положбен агол 165°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 0,7'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 1901
Други ознаки ESO 88-16, AM 0727-672, IRAS 07278-6728

IC 168галаксија во соѕвездието Летечка Риба, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 168 се споменува и како ESO 88-16, AM 0727-672, IRAS 07278-6728.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1901 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 168 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 168 има привидни димензии од 2' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 27 м 54,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -67° 34' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 165°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 168 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 21057.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]