IC 1643

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1643


Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 20 м 24 с
Деклинација +60° 41' 4"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 24 јуни 1897

IC 1643галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 јуни 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1643 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 20 м 24 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +60° 41' 4".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1643 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]