IC 1628

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1628


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 19 m 9,7 s
Деклинација +25° 17' 51""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,3
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 23 март 1903
Други ознаки NPM1G +25.0283, KUG 1216+255

IC 1628 е галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1628 се споменува и како NPM1G +25.0283, KUG 1216+255.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 23 март 1903 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1628 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 1628 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 19 m 9,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 17' 51"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1628 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 89578.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]