IC 162

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 162


Соѕвездие Гулаб
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 5 m 17,9 s
Деклинација -27° 51' 25"
Положбен агол 107°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBab
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 1,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 1 декември 1897
Други ознаки ESO 425-7, MCG -5-15-4, IRAS 06033-2751

IC 162 е галаксија во соѕвездието Гулаб, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 162 се споменува и како ESO 425-7, MCG -5-15-4, IRAS 06033-2751.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 декември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 162 е од видот SBab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 mag/arcmin2.[2] IC 162 има привидни димензии од 1,7' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 5 m 17,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 51' 25".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 107°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 162 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 18388.Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 316.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]