Прејди на содржината

IC 1606

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1606


Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 15 м 2 с
Деклинација -44° 28' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена април 1900
Други ознаки ESO 267-?33

IC 1606галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1606 се споменува и како ESO 267-?33.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во април 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1606 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 15 м 2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -44° 28' 24".[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1606 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]