IC 1550

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1550


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 32 м 15,6 с
Деклинација +14° 29' 2""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

IC 1550галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1550 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,5 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 32 м 15,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 29' 2"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1550 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]