IC 1502

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1502


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 28 m 13,6 s
Деклинација +13° 1' 51""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид dE
Привиден сјај
(видлив)
17,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
18
Површински сјај 14,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

IC 1502 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1502 е од видот dE.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 17,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 18 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,6 mag/arcmin2.[2] IC 1502 има привидни димензии од 0,3' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 28 m 13,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 1' 51"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1502 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]