Прејди на содржината

IC 1494

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1494


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 27 м 45,2 с
Деклинација +14° 0' 42"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
16
Привиден сјај
(во честот. појас.)
17
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x 0,2'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906
Други ознаки NPM1G +14.0279

IC 1494галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1494 се споменува и како NPM1G +14.0279.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1494 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 17 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] IC 1494 има привидни димензии од 0,2' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 27 м 45,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 0' 42".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1494 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3090746.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]