IC 1436

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1436


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 22 м 13,2 с
Деклинација +24° 19' 2""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 24 април 1897
Други ознаки MCG 4-27-27, CGCG 126-41, HCG 51E, ARAK 290

IC 1436галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1436 се споменува и како MCG 4-27-27, CGCG 126-41, HCG 51E, ARAK 290.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 април 1897 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1436 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] IC 1436 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 22 м 13,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +24° 19' 2"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1436 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34881.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]