IC 1418

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1418


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 20 m 0 s
Деклинација +12° 1' 59""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,2
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

IC 1418 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1418 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 1418 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 20 m 0 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 1' 59"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1418 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 1402667.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]