IC 139

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 139


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 20 m 26,2 s
Деклинација -31° 43' 28"
Положбен агол 172°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,4'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 29 септември 1897
Други ознаки ESO 420-17, MCG -5-11-7

IC 139 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 139 се споменува и како ESO 420-17, MCG -5-11-7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 29 септември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 139 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12 mag/arcmin2.[2] IC 139 има привидни димензии од 1,3' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 20 m 26,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -31° 43' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 172°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 139 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14910.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]