IC 1373

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1373


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 h 15 m 53,1 s
Деклинација +13° 25' 47""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

IC 1373 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1373 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 h 15 m 53,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 25' 47"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1373 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]