Прејди на содржината

IC 1358

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1358


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 11 ч 14 м 26,6 с
Деклинација +10° 7' 35"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 27 март 1906

IC 1358галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 март 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1358 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,4 mag.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 11 ч 14 м 26,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +10° 7' 35".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1358 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]