Прејди на содржината

IC 1339

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1339


Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 36 м 15,9 с
Деклинација -12° 43' 31""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 10 април 1899
Други ознаки NPM1G -12.0327
IC 1339 — галаксија во соѕвездието Водна Змија
IC 1339 — галаксија во соѕвездието Водна Змија

IC 1339галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1339 се споменува и како NPM1G -12.0327.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 10 април 1899 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1339 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] IC 1339 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 36 м 15,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -12° 43' 31"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1339 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 155439.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]