IC 1302/1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1302/1


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 10 m 1,8 s
Деклинација +22° 51' 18""
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 април 1897
Други ознаки MCG 4-22-20, CGCG 121-30, VV 707

IC 1302/1 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1302/1 се споменува и како MCG 4-22-20, CGCG 121-30, VV 707.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 април 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1302/1 е од видот E2.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 mag/arcmin2.[2] IC 1302/1 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 10 m 1,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 51' 18"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1302/1 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 25844.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]