IC 1287

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1287


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 26 m 18 s
Деклинација +27° 50' 26""
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 11 февруари 1896
Други ознаки IC 2366, UGC 4402, MCG 5-20-14, CGCG 149-25, NPM1G +28.0125, near Phi1 Cnc

IC 1287 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1287 се споменува и како IC 2366, UGC 4402, MCG 5-20-14, CGCG 149-25, NPM1G +28.0125, near Phi1 Cnc.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 февруари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1287 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 mag/arcmin2.[2] IC 1287 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 26 m 18 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 50' 26"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1287 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23673.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]