IC 1199

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1199


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 9 м 43,9 с
Деклинација +25° 52' 52""
Положбен агол 108°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 11 февруари 1896
Други ознаки IC 496, MCG 4-19-28, IRAS 08067+2601, CGCG 118-66, CGCG 119-1, KCPG 155A

IC 1199галаксија во соѕвездието Рак, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1199 се споменува и како IC 496, MCG 4-19-28, IRAS 08067+2601, CGCG 118-66, CGCG 119-1, KCPG 155A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 февруари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1199 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 1199 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 9 м 43,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 52' 52"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 108°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1199 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 93095.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]