IC 1197

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1197


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 5 м 28,1 с
Деклинација +35° 56' 49""
Положбен агол 84°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 11 февруари 1896
Други ознаки MCG 6-18-12, CGCG 178-26

IC 1197галаксија во соѕвездието Рис, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1197 се споменува и како MCG 6-18-12, CGCG 178-26.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 февруари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1197 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 1197 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 5 м 28,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +35° 56' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 84°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1197 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22708.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]