IC 1181

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1181


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 22 м 43,1 с
Деклинација +21° 30' 49""
Положбен агол 111°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 11 февруари 1896
Други ознаки IC 2188, MCG 4-18-11, CGCG 117-26, NPM1G +21.0156

IC 1181галаксија во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1181 се споменува и како IC 2188, MCG 4-18-11, CGCG 117-26, NPM1G +21.0156.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 февруари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1181 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 1181 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 22 м 43,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +21° 30' 49"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 111°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1181 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 20858.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]