IC 1173

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1173 {{{опис}}}
Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 39 м 12 с
Деклинација -75° 33' 45""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x ?'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 18 декември 1900
Други ознаки ESO 33-SC28, in LMC

IC 1173збиено ѕвездено јато во соѕвездието Маса, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1173 се споменува и како ESO 33-SC28, in LMC.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 18 декември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1173 е од видот GCL.[1] IC 1173 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 39 м 12 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -75° 33' 45"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1173 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]