Прејди на содржината

IC 1162

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1162

{{{опис}}}

Соѕвездие Длето
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 44 м 45 с
Деклинација -33° 59' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 5 октомври 1896
Други ознаки ESO 361-?8

IC 1162галаксија во соѕвездието Длето, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1162 се споменува и како ESO 361-?8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1162 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 44 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 59' 33".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1162 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]