IC 1161

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1161


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 32 м 50,6 с
Деклинација -75° 32' 25""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sm
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,9'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 17 ноември 1900
Други ознаки ESO 32-15

IC 1161галаксија во соѕвездието Маса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1161 се споменува и како ESO 32-15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 ноември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1161 е од видот Sm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 m/лм2.[2] IC 1161 има привидни димензии од 1,1' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 32 м 50,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -75° 32' 25"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1161 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15487.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]