IC 1146

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1146


Соѕвездие Маса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 7 m 26,7 s
Деклинација -78° 15' 13""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,4
Површински сјај 13,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 17 ноември 1900
Други ознаки ESO 15-7

IC 1146 е галаксија во соѕвездието Маса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1146 се споменува и како ESO 15-7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 ноември 1900 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1146 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,7 mag/arcmin2.[2] IC 1146 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 7 m 26,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -78° 15' 13"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1146 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14497.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]