Прејди на содржината

IC 1128

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1128


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 52 м 27,4 с
Деклинација -57° 28' 5"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 117-?12

IC 1128галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1128 се споменува и како ESO 117-?12.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1128 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 52 м 27,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -57° 28' 5".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1128 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]