IC 1126

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1126


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 50 м 51,7 с
Деклинација -48° 36' 0"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 6 декември 1899
Други ознаки ESO 201-?5

IC 1126галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1126 се споменува и како ESO 201-?5.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1126 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 50 м 51,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 36' 0".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1126 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]